pondělí 13. března 2023

Moje cesta k hormonálnímu zdraví

 Tento článek víceméně navazuje na předchozí citlivé sdělení mé jedné cesty životem. Kvůli ní jsem si totiž docela rozházela i své hormonální zdraví a dnes vám chci o tom povědět víc. Protože možná to někomu může otevřít oči či si jiný může vzít ze mě odstrašující případ. Každopádně se jedná o další citlivější téma, které se v dnešní době dotýká mnoho dívek a žen. A vždy by se mělo řešit! Tak vám jdu sdělit svou zkušenost.

Pokud jste četli první článek „z této série“, tak víte, že jsem se od puberty potýkala s PPP. Kvůli tomu jsem také začala mít ještě před dosažením 15 let problémy se svým menstruačním cyklem. První menstruace se u mě objevila ve 12 letech a za ty necelé 3 roky jsem nemívala nějaké problémy (ani bolesti si nějak nevybavuji), dokud mi do života nezasáhly právě poruchy příjmu potravy. 

Tady jsem si už přišla tlustá (ach jo)

Normální, ještě se zdravou váhou i cyklem

Těsně před 15 lety jsem už měla podváhu, jedla velmi málo, stresovala se z jídla, a tak jsem ztratila i menstruaci. Přicházela mi třeba po 7 měsících. V té době mi to bylo celkem jedno, přece jen jsem byla puberťačka, kterou zajímalo jenom to, jak vypadá její postava, ale že její ženské zdraví jaksi správně nefunguje, to už „není důležité“. Občas jsem se to snažila řešit (zašla jsem na gynekologii), ale jinak to nějak nehrotila (proč by mě to v té době také zajímalo, že?). Jenže na gynekologii jsem akorát dostala vyvolávací injekci, která mi stejně nezabrala. 

Vychrtlá, bez menstruace a vnitřně nešťastná

No s mou první gynekoložkou jsem si moc nesedla, ale to je na jiný příběh. Změnila jsem doktora, ale byla u něj až ve svých 16 letech. Do té doby mi menstruace stále spíše nechodila, ale zrovna když jsem k němu šla, tak se po několika měsících ukázala. Gynekolog mi ihned naordinoval hormonální antikoncepci (bylo to na jaře 2015). Já byla tehdy pro, protože jsem věděla, že se mi nejspíš v (možná i blízké) budoucnosti bude hodit, protože si třeba najdu nějakého partnera a děti jsem rozhodně ještě neplánovala a neměla na ně ani pomyšlení :D. Nějak jsem se nezamýšlela nad negativy těchto prášků a byla jsem pouze ráda, že mi menstruace hezky pravidelně (bohužel uměle) chodila. Mimo jiném mi zlepšila také akné, ale zase jsem kvůli ní poznala, co to jsou menstruační bolesti. Ovšem to mi zas tolik nevadilo.

Jaro 2015 – chvíli před nasazením antikoncepce (stále bez cyklu, i když už se zdravější váhou)

Ve svých 19 letech jsem nad těmi prášky začala nějak uvažovat. Přišly otázky jako: „Co když mi bez antikoncepce menstruace zase nebude chodit jako před jejich nasazením? Děti sice ještě neplánuji, ale v budoucnu bych je ráda měla, ovšem co když mi cyklus zase nebude fungovat? Chci vědět, jestli moje tělo normálně funguje.“... A tak jsem se v prosinci 2017 rozhodla antikoncepci po 2,5 letech vysadit.

léto 2017 – stále s antikoncepcí, už ale se zdravou váhou

V lednu 2018 mi to ještě přišlo, ale pak nastal výpadek. Nějak jsem to nehrotila, říkala jsem si, že se tělo srovnává. Navíc jsem maturovala a rozjížděla se mi bohužel bulimie, takže jsem měla v hlavě jiné starosti a cyklus šel bohužel zase do pozadí. Na začátku června, po úspěšném složení maturitní zkoušky, mi to konečně dorazilo (že by pomaturitní úleva ze stresu? A taky jsem celý květen hodně jedla a nezvracela!). Bohužel pak opět menstruace zmizela.

Léto 2018 – tělo se stále vzpamatovávalo a tedy cyklus nefungoval

Už jsem se ale snažila tento problém řešit. V létě a na podzim jsem párkrát byla na akupunktuře (někde jsem slyšela, že pomáhá hormonálnímu zdraví), pila různé bylinkové čaje na podporu hormonálního zdraví, užívala macu a zašla si i na krevní testy na gyndu, ze kterých jsem se vlastně dozvěděla, že je vše v pořádku. Na konci září nastal nástup na vysokou školu a já tento problém zase trochu upozadila.

Léto 2018 – bez cyklu

V lednu 2019 to ale konečně přišlo! V únoru zase ne, ale od března 2019 to začalo chodit už pravidelně až do otěhotnění (leden 2021). Řekla bych, že se moje tělo rok vzpamatovávalo z antikoncepce, ale i z předešlých let s PPP. Upřímně se divím, že mi to i tak ty celé 2 roky (začátek 2019–konec 2020) pořád chodilo, protože jsem v té době stále trpěla bulimií a první půlrok 2019 jsem celkově měla celkem bouřlivé období s velmi nezdravým životním stylem (byla jsem nějak psychicky na dně, hodně pila, kouřila, chodila každý víkend na party a do toho všeho stále zvracela – naštěstí jsem tento život po půlroce utnula a dala se víc dokupy (až na tu bulimii)). No pak ale nastalo těhotenství, bohužel rychlý, ranný potrat, jedna menstruace, další těhotenství a kojení.

Léto 2019 – cyklus běžel, ale vnitřně velmi nešťastná holka

Po porodu jsem kojila 8 měsíců (do srpna 2022). Jak můžete vědět z prvního článku, bohužel se mi vrátily zas psychické problémy, ale také jsem dost zhubla, málo jedla a měla asi i více pohybu. Ani po ukončení kojení mi menstruace nepřišla (i když by měla max. do 3 měsíců od ukončení). V listopadu mi to už pořádně docházelo – musím se sebou začít něco dělat, jinak mi ta menstruace zase nebude chodit a moje tělo nebude zdravé. Začala jsem tedy víc jíst a pracovat na tom znovu vzniklém strachu z jídla. Na začátku prosince 2022 mi to konečně přišlo, ale menstruace byla velmi slabá, každopádně mě to moc potěšilo. Další se ukázala po 37. dnech v lednu, už silnější, ovšem od té doby to zase nepřišlo. 

Léto 2022 – stále na kojení, ale hodně s dost kily dole a bordelem v hlavě

Asi vím, kde je chyba. Když trpíte hypotalamickou ameronereou (jeden druh ztráty menstruace), musíte své tělo uklidnit (je totiž ve stresu). Nedostatek jídla, živin, spánku a nadměrný pohyb či nějaké napjaté situace v životě vaše tělo stresují. A i když se vám cyklus zase vrátí, měli byste alespoň 2–4 cykly pokračovat ve stejném režimu, než se tělo opravdu srovná a bude vědět, že je vše v pořádku. Někdy se stává, že i tak ještě nějaký měsíc cyklus vypadne, než se tělo úplně srovná a zjistí, že už není v ohrožení. Jenže já od toho ledna měla zase více pohybu, možná občas méně jedla a snažila se ubírat na sacharidech (kvůli cukrovky), takže se vlastně asi nedivím, že mi to zase blbne.

Buďme hlavně šťastné a bez zbytečného trápení!

Nyní je mým cílem uklidnit tělo a uzdravit svůj cyklus. Protože zdravý menstruační cyklus je ukazatel ženského zdraví a každá bychom na něj měla dbát a pečovat o něj. Holky, pokud máte problémy s cyklem, nepodceňujte to jen kvůli toho, že třeba (ještě) neplánujete rodinu! Funkční cyklus je důležitý i pro naše celkové zdraví (kosti atd.). Nebuďte na sebe tak tvrdé, nedržte pořád ty šílené diety, kvůli čemuž si akorát tak ničíte své tělo i zdraví. Nestresujte se tím, že musíte šíleně cvičit, dbejte na dostatečný spánek i odpočinek atd. Všechny na sebe musíme být hodné a pečovat o sebe jako o svou nejlepší kamarádku! 

Naše tělo nám za sebe-péči jednou poděkuje

To je tedy moje zkušenost. Každá jsme jiná, ale zdraví máme jen jedno, a proto bychom se měly snažit si ho strážit a vážit si ho. Jestli máte problémy se svým cyklem a doktor vám nepotvrdil nějaký závažnější problém, ukazuje to pouze to, že jste na sebe v něčem tvrdé. 

Já vím, že když teď vypnu ten hlas v hlavě, zvolním, budu kvalitně a dobře jíst, snažit se dost spát a prostě poslouchat své tělo, vše se spraví! Pořídila jsem si program „Návrat menstruačního cyklu“ od Kataríny Miroš Baniari, která se věnuje ženskému zdraví. Díky němu jsem získala dost informací, jež mi otevřely oči. Jestli vás toto téma zajímá více, doporučuji Katy sledovat na instagramu, poslouchat její podcasty nebo si rovnou zakoupit nějakou její službu :). 

A taky vám musím doporučit Zdeničku se svou Ženskou Cykličností. Najdete u ní mnoho skvělých informací týkajících se hormonálního zdraví.

 Snad vám tento článek něco předal. Minimálně to, abyste na sebe byly hodné a vážily si svého zdraví. A řešily jakýkoliv svůj problém, obzvlášť se špatným cyklem :).

14 komentářů:

  1. Jsi statečná bojovnice 💕 a rozhodně souhlasím s tím, že by se to nemělo nechávat jen tak, ale řešit to a hledat kde a v čem je problém. Držím palce, aby se to s cyklem už navždy srovnalo a přicházelo to pravidelně tak jak má 🍀🤗.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za milá slova <3. To máš naprostou pravdu :). A děkuji, snad už se to spraví :).

      Vymazat
  2. Jsi moc statečná. Měla jsi to opravdu hodně těžké :( Menstruace mi naštěstí mockrát nevynechávala, mám spíše opačný problém, že ji mívám častěji :( řeším to u gynekologa, ten říká, že žádný problém není. Hormonální antikoncepce se bojím.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :). Určitě nějaký hormonální nesrovnalost je, záleží taky, po kolikati dnech ti přichází.

      Vymazat
  3. Já jsem naštěstí i přesto, že jsem měla hodně nízkou váhu (v anorektickém období), o menstruaci nepřišla. Jen jsem ji měla hodně slabou. Ale přestala jsem mít menstruaci při užívání jedněch léků (antipsychotik). Řešila jsem to s psychiatrem i gynekoložkou a ta mi řekla, že mi nechce menstruaci vyvolávat žádnými dalšími léky, že to necháme tak a kdybych třeba v budoucnu chtěla miminko, tak to budeme řešit. Když mi psychiatr ty léky jednou vysadil (už je to docela dávno), menstruaci se vrátila, ale od léta je mám znovu a tak je to zase pryč... Jsem ráda, že k tomu už přistupuješ jinak. Držím palce, aby ses už nikdy s PPP nemusela trápit! Děkuji za tento článek, hezky jsi to napsala :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je dobře, že jsi o ni nepřišla! Léky to taky někdy můžou ovlivnit, to je pravda.

      Vymazat
  4. Terezko, já si myslím, že teď jsi už na dobré cestě a bude jenom lépe a lépe <3 Se mnou ten klid a dostatek jídla určitě dodržovat budeš :D <3 už se těším!

    WantBeFitM

    OdpovědětVymazat
  5. Děkuji za zajímavý článek a držím ti palce, aby se ti cyklus srovnal. 🙂
    Mám svou vlastní zkušenost - příjemné to nebylo. První menstruaci jsem dostala v patnácti - měla jsem ji silnou, nepravidelnou a někdy delší, než by měla být. Brala jsem antikoncepci, aby se to nějak srovnalo a zlepšilo. To, že se mi zlepšila pleť, dneska beru jako jediné pozitivum - menstruaci jsem sice měla pravidelnou, už ne tak silnou a netrvala dýl než by měla, ale hrozila mi trombóza, a tak jsem ji vysadila.
    A neberu ji dodnes. S cyklem problémy už nemám, takže nevidím důvod, abych ji do sebe cpala.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji :). Ta antikoncepce vše řídí jen uměle no, i to zlepšení pleti. Hlavně, že už máš vše v pohodě :).

      Vymazat
  6. Super článek, je fajn, že o tom takhle píšeš, já si to třeba ani neumím představit, protože takovými problémy jsem nikdy netrpěla, ale spousta holek to určitě zná a je fajn si přečíst, že nejsou samy :)

    SmileThess

    OdpovědětVymazat
  7. To mě moc mrzí, že jsi měla takové problémy...Hormony nejsou sranda a sama jsem kolikrát měla starosti s cyklem. Bohužel už přes 10 let v kuse beru antikoncepci a také to není nic extra zdravého..Pomalu se rozmýšlím nad tím, že vysadím úplně. A držím ti palce i nadále! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ta antikoncepce řídí vše uměle no... A někdo má po jejím vysazení problémy, jiný ne, je to takové indivindi... Držím palce, ať je u tebe vše v pohodě <3 Děkuji :).

      Vymazat

Děkuji za přečtení a zpětnou vazbu❤️